CV'niz Nasıl Olmalı

CV'niz

 


Dürüst ve ilgi çekici bir CV ile bir adım öne geçin

Yetkinliklerinizin hak ettiği pozisyonları almak için potansiyel işverenlerinize doğru mesajları iletmeniz hayati önem taşır. Çalışmalarınızın örneğini sunan ve özelliklerinizin şirketin gereksinimlerine uygunluğunu anlatan CV’niz, sizin en önemli belgenizdir. CV’nizi aradığınız işe uygun olarak hazırlamak önemli olmakla birlikte, ticari deneyiminizle ilgili olarak dürüst olmalısınız.

CV içeriği:

Teknik becerileriniz ve ticari deneyiminiz hakkında kısa, öz ve gerekli bilgiler içeren, profesyonelce sunulmuş bir CV, yüzyüze önemli bir görüşme yapmanızda önemli rol oynar. Mükemmel bir CV’yi oluşturan unsurları tanımlamak imkansız olsa da, CV’nizi derlerken aşağıdaki noktaları dikkate almanızı öneriyoruz.

CV’nizi kısa ve öz tutun:

İdeal CV iki sayfadan uzun olmamalıdır. Kendinizle ilgili her şeyi (profesyonel ve kişisel açıdan) yazın, sonra en önemli noktalara odaklanarak kısaltın. Ancak, önemli bilgileri çıkarmayın – çalıştığınız teknik ortamların ayrıntılarını ve kullandığınız araç türlerini dahil edin.

Kolaylıkla okunsun:

CV’niz anlaşılır olsun – okunması ne kadar kolay olursa, ilgi çekme olasılığı o kadar yüksek olur

Kronolojisi mantıklı olsun:

CV’nizde başlıklardan yararlanın. Örneğin, Kişisel Bilgiler, Eğitim, İş Geçmişi gibi.
Okuyucu ne yaptığınızı keşfetmek için CV’nizi incelemek zorunda değildir. Ters kronoloji bilgileri yerleştirmek için en iyi sıralama yöntemidir. En son işe en fazla yer ayrılmalıdır.

Özetleyin:

Başvurduğunuz görevle ilgili olarak, CV’nizin en başında yer alan, beceri ve deneyimlerinizle ilgili kısa bir özet, işverenin söz konusu görev için uygun olup olmadığınız hakkında hızlı bir fikir edinmesine olanak verir. Tüm dilleri ve teknik ortamları, onları ne kadar süreyle kullandığınızı belirterek veya bir derecelendirme sistemi ile birlikte listeleyin.

Boşluk Bırakmayın:

İş geçmişinizde boşluklar veya tuhaf görünebilecek iş değişiklikleri varsa, açıklayın. CV’nizin yanıt vermekten çok soru işareti yaratmasına izin vermeyin.

Dürüst olun:

Olabildiğince objektif davranın ve kendinizi ne gizleyin ne de göklere çıkartın. Yeteneklerinizi ve deneyiminizi bilen bir üçüncü kişiden tarafsız görüş isteyin.

Başarılarınızı sergileyin:

Yetenek ve niteliklerinizin yanı sıra başarılarınızı da listeleyin. Olumlu ifadeler kullanın.

İlgi çekici olun:

İş dışında ilgi alanlarınızdan ve hobilerinizden de bahsedin, ama bunu kısa tutun.

Üçüncü ağızdan yazın:

CV’nizi olabildiğince üçüncü kişi ağzıyla yazın.

Kontrol edin:

CV’nizi kontrol edin, tekrar gözden geçirin ve ikinci bir şahıstan yazım ve gramer hatalarını kontrol etmesi için yardım alın.

Referanslar:

Referans olarak bağlantı kurulacak kişileri açıkça belirtmeyin – ‘istenildiği takdirde sağlanır’ ifadesini kullanın.

CV’nizi güncelleyin:

İş arasanız da aramasanız da, her altı ayda bir CV’nizi güncelleyin.

CV şablonu:

CV’nin tek bir ideal formatı yoktur. CV’niz daima başvurduğunuz pozisyona uygun olarak düzenlenmelidir. En uygun sayfa düzeni, vurgulamak istediğiniz bilgilere bağlı olarak değişecektir.


© 2016 Manpower İnsan Kaynakları Ltd Şti. Tüm hakları saklıdır.


İş ve İnsan Kaynakları Merkezi
Kuzey Kampüsü Çevre Yolu Bulvarı 19030 Çorum